Link 20.03.2009 :: 06:44 stains (1)

    Slavoj Žižek "Jak czytać Lacana?", tłum. Julian Kutyła, wyd. Krytyka Polityczna 2008, str. 53

   "Słynny truizm autorstwa Jenny Holzer: »Chroń mnie przed tym, czego pragnę«, bardzo dokładnie oddaje fundamentalną dwuznaczność pozycji histeryczki. Można go czytać jako ironiczne odniesienie do klasycznej męskoszowinistycznej mądrości, zgodnie z którą kobieta sama pakuje się w sidła autodestrukcyjnej furii - trzeba ją chronić przed nią samą, co męska dominacja łaskawie czyni: »Chroń mnie przed moim ekscesywnym i samoniszczącym pragnieniem, które jest we mnie i którego nie jestem w stanie sama opanować«."

Link 13.04.2008 :: 12:36 stains (0)

  i drugi fragment...


 Jean Genet "Dziennik złodzieja", tłum. Piotr Kamiński, wyd. Zielona Sowa 2004, str. 147
 
   "Cierpiałem, ponieważ kochając go, pragnąłem dawać mu dowody miłości, wymyślając najzręczniejsze pieszczoty."

  Dłuższą chwilę zajęło mi przypomnienie sobie dlaczego zaznaczyłam ten właśnie fragment, skoro, jak zauważyłam już wczoraj, nie zaznaczyłam tak wielu innych. No i już wiem. Gdzieś wśród pierwszych dni w tegorocznym kalendarzu znajduje się lista. Lista rzeczy, których nie zrobiłam, a chciałabym. Rzeczy dla mnie, rzeczy dla niego, rzeczy dla nas obojga, rzeczy, o których długo nie moglibyśmy oboje zapomnieć.
  A jednak zapomniałam. Zapomniałam, że była lista, zapomniałam co na niej było, zapomniałam co czułam, gdy ją tworzyłam. I z jednej strony wiem, że z nikim innym bym jej nie zrealizowała, ale z drugiej nie wiem, czy chcę ją realizować z nim.

Link 12.04.2008 :: 11:13 stains (1)

  Wreszcie mam czas usiąść i spisać cokolwiek z rzeczy, które pozaznaczałam od ostatniego razu. Ok, może nie do końca mam czas - siedzę z mokrą głową, za kwadrans powinnam być w samochodzie.
  W drodze do Wiednia przeczytałam "Dziennik złodzieja" i byłam święcie przekonana, że cała książka jest pokreślona ołówkiem, że jeden zaznaczony cytat zachodzi na drugi, bo tak właśnie pamiętam czytanie tej książki - jako permanentne przekonanie, że TAK TO WIDZĘ i CHCĘ TO ZDANIE.
  Tym czasem znalazłam tylko dwa zaznaczenia, w dodatku, te półtora miesiąca później, które nie wiem kiedy minęło, już nieaktualne.


 Jean Genet "Dziennik złodzieja", tłum. Piotr Kamiński, wyd. Zielona Sowa 2004, str. 96
 
  Gdyby do swojej władzy nade mną dorzucił jeszcze nieco szalonych nadziei, zrobiłby ze mnie niewolnika. Czułem, jak porywa mnie nagle jakiś zawrotny, smutny i przepastny żywioł. Cóż mogłem znaleźć dla siebie w huraganach Stilitana? Powiedziałem mu to:
  - Wiesz, że zawsze leciałem na ciebie i że jeszcze teraz chciałbym się z tobą kochać.
  Patrząc w inną stronę odpowiedział z uśmiechem:
  - Zobaczymy.
  Milczał przez chwilę, po czym dodał:
  - A co lubisz robić?
  - Z tobą wszystko.
  - Zobaczymy.
  Ani drgnął. Nie zrobił najmniejszego ruchu w moją stronę, gdy wszystko we mnie pragnęło utonąć w nim, kiedy chciałem nadać memu ciału elastyczność wikliny, by go sobą opleść, kiedy pragnąłem pochylić się nad nim, owinąć go sobą jak wiotką zasłoną."

  Przez rok trwałam w tym stanie, lub krok dalej. A teraz nie ma nic, tylko ta dziwna pustka, która chyba po raz pierwszy nie razi potrzebą wypełnienia.

Link 25.01.2008 :: 05:55 stains (12)

 J. G. Ballard "Kokainowe noce", tłum. Grażyna Jagielska, wyd. Książnica 2006, str. 103

 "Egoistyczni mężczyźni są najlepszymi kochankami. Są gotowi zainwestować w przyjemność kobiety z myślą o przyszłych dywidendach."

  Cytując mó ulubiony zespół "może jeden dzień wytrzymam, może jedną noc, może jeden cały wieczór, może rok". Jak na razie to co miało mi pomóc zostawiło mnie totalnie zdezorientowaną i wystraszoną, jeszcze mocniej zwracającą się ku temu, od czego powinnam się odsunąć.
  Kupiłam sobie wczoraj "Justynę" i "Historię O" Guido Crepaxa. Gdy wychodziłam z metra zobaczyłam jak czeka na mnie w witrynie sklepu, na którego witrynę nigdy nie spoglądałam. Ale cytatów raczej nie będzie ;)

Link 16.01.2008 :: 16:25 stains (0)

 Kurt Vonnegut "Trzęsienie czasu", tłum. Andrzej Chajewski, wyd. Amber 2004, str. 65

 "[...]najbardziej popularna powieść, jaką można sobie wyobrazić, musiałaby dotyczyć ładnej pary nieposiadającej się ze szczęścia w chwilach pozamałżeńskiego seksu, a następnie zmuszonej - z byle jakiego powodu - do zaprzestania tej radosnej działalności, zanim zdołała się nią znudzić"

po roku spokoju, wielki powrót emo

kategorie

tematycznie(20)
monotematycznie(17)
autotematycznie(15)
bezcytatowo(11)
monotematycznie II(5)

ścinki

Wyślij wiadomość

[w obrazkach]
zdrada ideałów
ze koz
hail Hessia
dzi!
zazdrość

[cut it]
ju, vip
więcej Hessii
antyantyintelektualistka
dźwięki
mehr pop
ze radio
książkozbokulstwo
ze best
archiwum badań

[popstars]
Виктор Пелевин
Владимир Сорокин
Борис Акунин
Michel Houellebecq
dr of journalism goddamnit
JonFen!
choke
Wu Ming
Luther Blissett
Phillip K. Dick
unösterreicher
cyberfather

archiwum

2018
04
03
02
01
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006