Link 22.09.2009 :: 13:54 stains (0)

Etgar Keret "Miludka", w: "8% z niczego", tłum. Agnieszka Maciejowska, wyd. "WAB" 2006, str. 47-48

"Moniek miał licencjat z filozofii i psychologii na uniwersytecie w Hajfie i nie żeby przez to coś więcej rozumiał ze świata, ale przynajmniej umiał nazwać po imieniu to, czego nie rozumie."

a ja nie wiem, czy nawet tyle jeszcze umiem...

Link 24.02.2009 :: 10:32 stains (1)

  Colette "Małżeństwo Klaudyny", tłum. Krystyna Dolatowska, wyd. PIW 1975, str. 54

  "Gra słów: garnuszek, po francusku marmite, oznacza także prostytutkę utrzymującą sutenera. (Przyp. tłum.)"

marmite

Link 22.02.2009 :: 18:43 stains (1)

  Colette "Klaudyna w Paryżu", tłum. Krystyna Dolatowska, wyd. PIW 1975, str. 217

  "Z dniem każdym coraz silniejsza, przychodzę rozgrzać się tu widokiem znanych mi tytułów, zerknąć od czasu do czasu do Balzaka spostponowanego przez Bertalla lub do Słownika filozoficznego Woltera. Czego chcę od tego słownika? Trochę się ponudzić, a trochę... dowiedzieć różnych brzydkich rzeczy, prawie zawsze zaskakujących (brzydkie rzeczy wcale nie zawsze są zaskakujące, wprost przeciwnie)."

  no i wracam tu. dwa tygodnie urlopu, podczas których nigdzie nie wyjeżdżam, tylko przypominam sobie jak to jest żyć i próbuję pchnąć machinę zmian.

Link 14.04.2008 :: 22:30 stains (2)

 Władimir Sorokin "Dzień oprycznika", tłum. Agnieszka Lubomira Piotrowska, wyd. WAB 2008, str. 135-136
 
   "Azali ciekawe, cóż to dziś pali jasnowidząca? Zeszłym razem paliła poezyję."

  (w kominku) dla Olgi ; )

Link 08.03.2008 :: 09:29 stains (3)

  Zarówno moje drzewo genealogiczne jak i to, ile rzeczy się we mnie gotuje i jak często wychodzi mi żyła na pewne rzeczy, sprawiają, że zastanawiam się czasem, czy się nie zająć w jakiś sposób polityką, lub przynajmniej jakąś aktywnością społeczną.
  Zawsze dochodzę do takiego samego wniosku - jeśli coś kiedyś by mnie do tego skłoniło, powołana przeze mnie organizacja miała by na początek jeden podstawowy cel - usunąć religię ze szkół. Jeżeli miałabym kiedyś urządzić demonstrację, to przeciw religii w szkołach. Jeżeli miałabym kiedyś nagabywać ludzi z petycją, to przeciw religii w szkołach.
  Dlaczego? Bo to pierwszy krok ku odsunięciu KK od władzy. Tak długo jak robią wodę z mózgu naszym młodym i sterują całą ich edukacją, tak długo będą mieli absolutną władzę.
  Jezu, ale pompatycznie...

PS: kochana, wiem, że tego nigdy nie przeczytasz, ale... z okazji urodzin (trzydzieste, czyli wszystko rychło w czas), życzę Ci wszystkiego tego, co dostałam od Ciebie.

Link 28.02.2008 :: 09:12 stains (6)

 Wiktor Pielewin "Empire V", tłum. Ewa Rojewska-Olejarczuk, wyd. WAB 2008, str. 201

 "- Umysł ludzki podlega dziś trzem podstawowym wpływom. Są to glamour, dyskurs i tak zwane newsy. Kiedy człowiek jest przez długi czas karmiony ekspertyzą, reklamą i wydarzeniami dnia, rodzi się w nim pragnienie, by samemu pobyć brandem, ekspertem i newsem. I po to właśnie istnieją kibelki dla ducha, czyli blogi. Prowadzenie blogu to odruch obronny okaleczonej psychiki, która bez końca rzyga glamourem i dyskursem."

  "Kiedy zdawałem na studia wyglądało na to, że "młoda inteligencja" będzie miała dużo do powiedzenia, że ktoś będzie chciał jej słuchać. Okazało się jednak, że wszyscy wybrali nachalną konsumpcję. Teraz – jak to nazwała Masłowska – rzygają, ile wlezie. CKOD to taki "plastikowy rzyg"." Wandachowicz


00:23

Link 26.01.2008 :: 14:00 stains (3)

http://gospodarka.gazeta.pl/technologie/1,86564,4857058.html

  nic dodać, nic ująć.
  zastanawiam się, czy ktoś wpadł na stworzenie zestawu dźwięków systemowych przypominających dźwięki komputerów sprzed 20 lat. zdecydowanie wolałabym, żeby po włączeniu mój laptop robił "yyy yyy YYY... iii iii III! *bip* ksz ksz ksz ksz" niż żeby odgrywał tę obleśną windowsowską muzyczkę.
  wpadł czy nie, idę włączyć stary komputer i nagrywać!

  [edit - 20:42: po kilku godzinach czyszczenia i brudzenia pliku, oto jest: ### - niestety, jest to tylko pierwsze "yyy yyy YYY", drugie występowało tylko jak były dwa drive'y na dyskietki, najwyrażniej - *bip* zaś jest jednak wcześniej
  niniejszym chciałabym rozpisać konkurs na lepsze nagranie]

Link 23.01.2008 :: 15:06 stains (14)

http://wo.blox.pl/2007/06/Dlaczego-iPod.html, czwarty akapit

 "Nie mają też plejlist inteligentnych, czyli układających się samoczynnie zgodnie z zadanymi kryteriami („moje ulubione piosenki rockowe, nie słuchane od co najmniej miesiąca”), więc w ogóle nie da się tam stworzyć efektu „radia idealnie sformatowanego dla mnie”, o którym piszą autorzy. Krapotronixa możesz odpalić w trybie losowym, ale będzie wtedy losować utwory z plejlisty, którą sam sobie ręcznie ułożyłeś - też mi radocha."

  Jeśli chodzi o mój kontakt z blogami, w ostatnim roku ograniczał się on do bloga Wojciecha Orlińskiego, na którym to blogu wiecznie powracającym tematem rzeką są tzw. "inteligentne playlisty" iPodów.
  Kilka dni temu pisałam o tym, jak to niemożność słuchania pewnych rzeczy doprowadziła mnie do słuchania wykładów z Berkeley. Takie momenty sprawiają, że mocno sceptycznie patrzę na inteligencję iPodowych playlist. Wiadomo, nikt nie mówił, że będą empatyczne, ale w sumie co znaczy inteligencja bez empatii, kiedy działamy w "usługach"?
  Fajnie, że iPod przy odpowiednio wybranym programie może mi puszczać piosenki, które wysoko oceniam, a dawno ich nie słuchałam, świetnie, że sam je sobie posortuje pod względem gatunku i częstotliwości odtwarzania i takie tam. Jednak plejlisty na TE momenty musiałabym przygotowywać żmudnie sama, ręcznie. Plejlista 1: "piosenki słuchane z X", plejlista 2: "piosenki słuchane z Y", plejlista 3: "piosenki, które kojarzą mi się z X", plejlista 4: "piosenki, które kojarzą mi się z Y", a potem ich przeróżne zestawienia: plejlista a: "nie chcę myśleć o X", plejlista b: "nie chcę myśleć o Y", plejlista c: "chcę myśleć na zmianę o X i Y", plejlista d: "piosenki, które polecił mi X, ale nie te, które mi się z nim kojarzą inaczej" etc etc
  Do dupy z takim iPodem, który sam nie umie zrobić takich plejlist. Może to radio jest idealnie sformatowane, ale nie dla mnie.
  Dlaczego iPod? Nie wiem. Ja swojego mam serdecznie dość.

  PS: facebookowy test "Which Beatles Song Describes Your Life Right Now?" zwrócił moją uwagę na jeszcze jeden problem - "piosenki, które kojarzą mi się z X i Y", czyli: "panowie, nie słuchajcie tych samych rzeczy w tym samym czasie" oraz "kotku, nie chcę widzieć na Twoim iPodzie tego, co podoba się mi, bo to on mi to polecił".

Link 20.01.2008 :: 07:37 stains (13)

  "Sasnal. Przewodnik Krytyki Politycznej", wyd. Krytyka Polityczna 2008, str. 17

 "Od zakończenia studiów nie było żadnego punktu stycznego między mną i akademią. Ponoć poprzedni rektor akademii zapytał "A kto to jest Sasnal?"."

  niedzielne poranki ostatnio kojarzyły mi się z bardzo przyjemnym momentem. budziłam się rano i po chwili zauważałam, że nie zdjęłam szkieł. jak przekręciłam się z lewego boku na prawy, widziałam coś ładnego, po czym przypominałam sobie, że nie zdejmowałam szkieł, żeby tego momentu nie stracić
  dziś tak lekko nie ma, obudziłam się bez szkieł, gdy obróciłam sie na prawy bok nie zobaczyłam nic, po czym założyłam szkła i zobaczyłam dużo rzeczy, z których mało która jest jakoś szczególnie ładna. dopiero po zapaleniu światła i chwili skupienia zobaczyłam lodówkę, ale z boku, a z boku jest po prostu czarnym klocem
  tak więc poprawię sobie sama ten poranek
  gdybym miała kupić jakiś obraz, co tak naprawdę nigdy w życiu nie przyszło mi do głowy, mógłby to chyba być tylko tenLas, olej na płótnie, 45x45 cm, 2002


[co najlepsze, znalazłam ten obrazek na stronie gazety i musiałam go odwrócić, ponieważ opublikowali lustrzane odbicie oryginału]

Link 23.10.2006 :: 01:59 stains (2)

 Erving Goffman "Człowiek w teatrze życia codziennego", tłum. Helena i Paweł Śpiewakowie, wyd. PIW 1981, str. 56

 "Podobnie, życzliwi pacjenci oddziałów psychiatrycznych będą niekiedy wobec uczących się pielęgniarek symulowali dziwne symptomy, by nie czuły się one zawiedzione dobrym samopoczuciem chorych."

 - Jak się pan nazywa?
- Nie wiem.
- Dobrze... a jak nazywają się pańscy rodzice?
- To nie są moi rodzice!

kategorie

tematycznie(20)
monotematycznie(17)
autotematycznie(15)
bezcytatowo(11)
monotematycznie II(5)

ścinki

Wyślij wiadomość

[w obrazkach]
zdrada ideałów
ze koz
hail Hessia
dzi!
zazdrość

[cut it]
ju, vip
więcej Hessii
antyantyintelektualistka
dźwięki
mehr pop
ze radio
książkozbokulstwo
ze best
archiwum badań

[popstars]
Виктор Пелевин
Владимир Сорокин
Борис Акунин
Michel Houellebecq
dr of journalism goddamnit
JonFen!
choke
Wu Ming
Luther Blissett
Phillip K. Dick
unösterreicher
cyberfather

archiwum

2018
06
05
04
03
02
01
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006